Sziasztok!

Itt az ideje folytatni. Pont ott, ahol legutóbb abbahagytam. Szóval engedjétek meg, hogy egy kicsit bemutassam nektek azt a helyet, ahová jöttem. Egyszerűen megjegyezhető: Vestjylland Hojskole.



(Mielőtt még belevágok, magáról az ösztöndíjról szeretném, ha annyit tudnátok, hogy a kishantosi Mezőföld Népfőiskolai Társaság jóvoltából kerültünk ki Dániába. Köszönet érte!)

A Vestjylland Hojskole a dániai népfőiskolák rendszerébe illeszkedik, főbb profilja a művészet és az „ökoság”. Szóval sokféle órán lehet itt részt venni. Tudatosan nem azt írtam, hogy „hallgatni”, mert ezek a szó klasszikus értelmében vett aktív részvételt kívánó órák. Amolyan workshop jellegűek.



Maga az iskola a világ legboldogabb városa, Ringkøbing mellett található. Az ablakainkból kinézve pedig egy szép fjord látható, amely összeköt bennünket az Északi-tengerrel. Az időjárás meglepő módon más, mint otthon. :) Két érdekesség van. A téli középhőmérséklet még egy-két fokkal melegebb is, mint a magyar. Nem is ez a gond a téllel. Hanem, hogy jószerivel nem akar elmenni. Tovább tart, és a nyár is hűvösebb, csapadékosabb. Az északi jelleg pedig inkább csak a nappalok hosszában mutatkozik meg. Így télen, elég rövidek a nappalok. De sokatok kérdésére válaszolva, még nem láttam havat.



A környék teljesen olyan, mint a sztereotipikus dán kép a magyar emberek fejében. A tájat túlnyomórészt a jégkorszakbeli jégtakaró alakította. Ami viszont jelenleg jelentősen dob a táj hangulatán, az a rengeteg szélkerék, ami viszont már nem a pleisztocénnak, hanem az „antropocén” korszak utolsó néhány évének, évtizedének eredménye. Gomba módjára nőnek ugyanis errefelé az ilyen decentralizált rendszereket segítő, energetikai önállóságot eredményező Vestas csodák. De Dánia fenntarthatóságáról egy későbbi bejegyzésben szeretnék szólni, most visszatérek a sulihoz.



Szóval itt töltjük mindennapjainkat, távol minden városi zajtól és szennyeződéstől. Többnyire napsütéses nappalaink és csillagfényes éjszakáink vannak. A tanárok nagy része is itt lakik az iskola közvetlen környezetében. Ez az életük. A családjuk élete is szinte egybefonódik az iskola életével. Ezek a tanárok pedig igazi csodamanók. Művészek, pedagógusok és játékosok egyaránt. Szeretném néhányukat egyenként bemutatni. Talán az lesz a legjobb, ha egyesével írok egy-egy bejegyzést az órákról, amikre járok és a tanárokról, akik vezetik a munkát. Így nem lesz annyira zsúfolt.

Most felsorolom az órákat, amik jelenleg folynak az iskolában (amelyiket kékkel írtam, azokra járok):

Writers class (írás): egy fickó különféle írók munkásságát mutatja be, és közben érdekesebbnél-érdekesebb írói feladatokat csinálnak. (dánul folyik)

Music (zene): az iskolában lévő zeneterem tele van felszerelésekkel. Itt aztán minden van. Gitárok, dobok, billentyűsök, erősítők, keverő, stb. Az órák úgy zajlanak, hogy egy-egy zeneszámot megtanulunk közösen. Mindenki választ magának egy hangszert, és a saját részét megtanulja (persze együtt csináljuk mindezt). Emellett egyéni foglalkozások és elméleti részek (zeneszerzés, stb.) is vannak igény szerint.



Contemporary (kortárs tánc): egy balett és modern tánc végzettségű hölgy kortárs táncot tanít, a padlóval szívesen kontaktba kerülő érdeklődőknek. Izzasztó kreativitásbomba.

Theatre (színjátszás): különféle színi gyakorlatokat végeznek a diákok egy igazi, színpadra termett hölggyel, aki a zenetanár felesége. (dánul folyik)

Ecology (fenntarthatóság): semmi köze a Juhász-Nagy Pál féle értelmezésben vett, és a biológia órán is tanult ökológiához. Nem a centrális hipotézist fejtegetjük a foglalkozásokon, hanem a fenntarthatóság, mint olyan van terítéken minden szinten. Kirándulásokat teszünk, kertben dolgozunk és sok egyéb olyan dolgot teszünk, ami a természettel való összhangra segít bennünket. Jógázni azért nem jógázunk.

Worlddance (más világrészek, nemzetek táncai): ez igazi csemege és izomlázító tevékenység. A tanár még a belüket is kitáncoltatja a diákokból, azok nem kis megelégedésére – ugyanis cserébe nagyon élvezetes és vicces órát tart.

Painting (festészet): itt festenek a diákok. A tanár az itteni igazgató férje. Kedves az öreg, de azért vannak meredek ötletei.

Philosophy (filozófia): nagyon izgalmas. Eddig többnyire pszichológia jellege volt az óráknak, de nem bántam, mert nagyon jó angol gyakorlás. A tanár a zenetanár. Nagyon bírom, szépen, érthetően beszél angolul és nagyon jópofa. Eddig a „mással” való találkozás témáját jártuk körül. De szó lesz még az időről, a pénzről, a természetről, kultúráról, társadalomról, médiáról és vallásról is. Alig várom.

Street (utcai tánc): erről nem sokat tudok, csak annyit, hogy mindig izzadtan jönnek a fiúk-lányok az óra után. Szóval biztosan nem sétálnak az órán. Hiába utca a kurzus neve.

Choir (kórus): ezt is egy jópofa ürge tartja. Hasonló kaliberű, mint a zenetanár. Nem tudom milyen, ide nem jelentkeztem és nem is tudom, kik járnak ide.

Dance instructor (táncoktatói képzés): ez elmélet, nincs gyakorlati része. (dánul folyik)

Ceramics (kerámia): ez nagyon érdekes. Teljes felszerelése van a sulinak ahhoz, hogy megtervezd, és elkészítsd álmaid kerámiáit. Festhetsz, égethetsz, ragaszthatsz, formázhatsz, stb. Elég kreatív munka.

Cooking class (gasztronómia): bátran merem főzés helyett gasztronómiának nevezni, mert az ami itt folyik étkezés címén, az simán étterembe illő. Minden csütörtökön mi, a kurzus tagjai készítjük a vacsorát az egész sulinak. Egy elég felszerelt konyhában, 90 %-ban bio-alapanyagból sütünk-főzünk. Minden hétnek meg van a maga témája (pl. török konyha, orosz konyha, magyar konyha, stb). Emellett szoktunk még egyebekkel is foglalkozni, mint például sajtkészítés, sörkészítés.

Vocal performance/vocal workshop (hangképzés): vicces, játékos gyakorlatokat végeznek a diákok, hogy hangszálaikat és egész testüket tudatosan tudják használni a jó hangképzés érdekében.

Tango (tango): könnyed esti tangótanulás. Még nem voltam, de elvileg holnaptól járok. Erről majd később számolok be.

Sport&outdoor (testnevelés): van itt minden – lovaglás, kajakozás, falmászás, teremjátékok, stb. Nagyon izgalmas.


 
Cross media (vizuális kultúra): Ezt nem igazán tudom, hogy miről szól, de a lényeg, hogy filmezéssel kapcsolatos. Technikai és elméleti kérdések is szóba kerülnek.

Ballet (balett): mint a balettben általában itt is a különféle táncmozgások, a mimika és a pantomimika kerül elő. Rúdgyakorlatok, testkontroll és légzésgyakorlatok. Egy külön világ…

Na, mára ennyit. A következő bejegyzésem vagy a különféle órákról fog szólni, vagy leírom egy napunkat, vagy pedig egy virtuális sétát fogunk tenni az iskola épületében. Utána pedig felzárkóztatlak benneteket az eddigi kirándulásokból, és hétvégi partikból. Csak győzzétek olvasni! :)
Jó8!


(Mások tollával ékeskedtem a képek tekintetében. A legtöbbet Hanák Milán barátomtól, néhányat pedig Szabó Andrea Mónitól kaptam. - Köszönet értük!)
 

A bejegyzés trackback címe:

https://otthonihegyek.blog.hu/api/trackback/id/tr663791190

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

jutkaditka 2012.01.26. 08:23:58

Nagyon szép helyen vagy, és izgalmas órákon vehetsz részt:) Élvezd ki minden percét!!!
süti beállítások módosítása